Afgánsky chrt

Štandard FCI č.228

Krajina pôvodu: Afganistan

Určenie: Lovecký, dostihový a coursingový chrt

Zaradenie FCI: Skupina X., sekcia 1 - dlhosrsté chrty

Celkový vzhľad: Budí dojem sily a dôstojnosti, pričom sila je spojená s rýchlosťou. Hlava je nosená hrdo. Pre plemeno je typický orientálny výraz.

Hlava a lebka: Dlhá, nie príliš úzka so zreteľne vyznačeným tylovým hrboľom. Dlhá nosová partia so silnými čeľusťami a nepatrným stopom. Dobre vyvážená lebka pokrytá dlhou srsťou. Prednosť má čierny nos, u svetlých psov aj nos jantárovej farby.

Oči: Prednosť sa dáva tmavým, zlatý odtieň však nie je diskvalifikujúci. Sú takmer trojuholníkovité, uložené mierne šikmo od vnútorných k vonkajším kútikom.

Uši: Nízko a široko vzadu na hlave nasadené, tesne priliehajúce, pokryté dlhou hodvábnou srsťou.

Chrup: Silné čeľuste s perfektným pravidelným a úplným nožnicovým skusom, kliešťový skus je prípustný.

Krk: Dlhý, silný a s hrdo nesenou hlavou.

Hrudné končatiny: Dlhá, šikmá lopatka, dobre osvalená, silná, nesmie pôsobiť ťažko. Predlaktie rovné so silnými kosťami. Pri pohľade spredu v jednej línii s lopatkou. Lakte pevne priliehajúce k hrudníku.

Trup: Chrbát rovný, primerane dlhý, dobre osvalený. Zadok mierne spadajúci ku koreňu chvosta. Bedrá rovné, široké, skôr krátke. Lýtkové kosti dosť vystupujúce, široko vzdialené od seba. Dobre klenuté rebrá a hlboký hrudník.

Zadné končatiny: Mohutné, dobre formované so správne zauhlenými kolenami. Veľká vzdialenosť medzi Veľká vzdialenosť medzi lýtkom a priehlavkom a primerane krátky odstup medzi priehlavkom a labkou. Paspárky môžu byť odstránené.

Labky: Predné labky silné a veľké, rovnako dlhé ako široké, pokryté dlhou hustou srsťou, klenuté prsty. Záprstie dlhé a pružné, vankúšiky stoja pevne na zemi. Zadné labky sú dlhé, nie tak široké ako predné, pokryté dlhou hustou srsťou.

Pohyb: Plynulý, štýlovo ušľachtilý.

Chvost: Nie príliš krátky, nízko nasadený, na konci zakrútený. V pohybe vysoko nesený, málo osrstený.

Srsť: Dlhá, hodvábna na rebrách, predných a zadných končatinách a slabinách. U dospelých psov na ramenách a sedle krátka a hustá. Na hlave od čela dozadu tvorí dlhá srsť zreteľnú šticu. Na nosovej partii je srsť krátka. Uši dobre osrstené. Záprstie nôh krátko osrstené. Srsť musí byť prirodzená.

Farba: Prípustné sú všetky farby.

Výška: Psy 68 - 74 cm, feny 63 - 69 cm.