Rozhovor s chovateľom Vlastislavom Vojtekom.


Kedy ťa po prvý krát upútal afgánsky chrt?

Pamätám si veľmi dobre na prvý moment. Bolo to v časopise Ahoj na sobotu, kde bol odfotený Waldemar Matuška so svojimi dvomi afgánmi. Boli elegantní, hneď v prvom momente ma zaujali a to rozhodlo, že som si v roku 1974 kúpil svojho vôbec prvého psa, ktorým bola sučka afgána z chovnej stanice Daschte Navar chovateľa Ivana Kinčíka z Bratislavy.


Čo znamená slovo Gandamak, a prečo si sa rozhodol práve takto pomenovať svoju chovnú stanicu?

Gandamak - je názov kráľovského parku v Kábule v Afganistane. Keď som sa rozhodol že budem chovať afgánov, chcel som, aby názov chovu mal niečo spoločné s Afganistanom. Čo sa týka loga našej chovnej stanice, jeho autorom je pán Oleg Fintora z Bratislavy. Logo používame už 17 rokov a máme ho aj zaregistrované.


Aký je afgán v skutočnosti?

V prvom rade je veľmi spoločenský, milý a taký akého si ho majiteľ vychová. V žiadnom prípade to nie je pes na dvor - stráženie, vyžaduje si pozornosť majiteľa, jeho lásku a predovšetkým spoločnosť.


Legendy o tvrdohlavosti a neovládateľnosti chrtov sú v povedomí laikov pevne zakotvené… Je schopný zvládnuť základnú poslušnosť?

U afgána, ale aj celkove u chrtov treba brať na zreteľ, že je to pes, ktorý sa voľakedy používal pri poľovačkách na štvanie zveri. Túto vlastnosť majú geneticky danú, takže robiť z neho niečo druhé je nerozumné. Keď sa v jeho okolí niečo pohne a on to spozoruje, dá sa do behu aby to chytil. V tom momente všetka poslušnosť ide stranou. Samozrejme čím starší pes, tým je ovládateľnejší. Z nášho chovu dokonca niekoľko afgánov úspešne ukončilo základný výcvik poslušnosti - ZM. Na náročnejšie skúšky nie je afgán stavaný, nakoľko chrt má oproti ostatným plemenám lepšie vyvinutý zrak na pozorovanie koristi ako čuch. Takže chrti absolútne nevyhovujú na stopárske práce.


Tvrdí sa, že je dištancovaný, chladný, záhadný. Ľudia, ktorí prepadli tomuto plemenu, tvrdia pravý opak!

Ťažko sa rozpráva o tom aký afgán je niekomu, kto osobne nepozná toto plemeno. Afgán je v každom smere výnimočný, má svoju hrdosť, svoj šarm, svoju vlastnú hlavu. Povaha afgána záleží nielen na ňom samom, ale i na majiteľoch a predkoch konkrétneho jedinca, pretože povaha psa sa dedí. V našom chove dávam veľký dôraz na povahu, do chovu nepoužijem odmeraného a agresívneho krycieho psa i keby bol akokoľvek pekný. Takže slovo ako záhadný, chladný či dištancovaný afgán nepoznám. Naši afgáni sú veľmi milí, komunikatívni, plní života a temperamentu. Radi sa predvádzajú a milujú spoločnosť ľudí, pričom platí pravidlo, čím viac tým lepšie.


Ako veľmi náročná je starostlivosť o afgánskeho chrta?

Každý afgán upúta pozornosť svojim vzhľadom, svojim ladným pohybom svojou majestátnosťou a samozrejme svojou dlhou srsťou, čím vyvolá dojem nejakej prehnanej starostlivosti. No opak je pravdou. V dnešnej dobe plnej kvalitnej psej kozmetiky ( Kw kozmetika ) sa starostlivosť o srsť znižuje. Nevyžaduje toľko pozornosti a takú intenzitu. Špecifikom je, že afgáni nosia pri krmení návleky na hlavách, aby si neokúsali srsť na ušiach, a pri konzumácií kostí dostanú návleky i na nohy.


O afgánoch sa povráva i to, že sú nároční na pohyb. Je to pravda?

Áno i nie. Každé malé šteňa je veľmi živé a temperamentné nech ide o akékoľvek plemeno a afgán nie je výnimkou. Rád si zabehá, ponaháňa sa s inými psami či majiteľom. Taktiež sa so svojimi afgánmi zúčastňujeme coursingou a dostihov, ktoré ich veľmi bavia. No afgán je i známym spachtošom. Prespia aspoň 20 hodín denne a s narastajúcim vekom sa tento čas predlžuje. Stačí im pohodlné kreslo a sú spokojní. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že sú kľudnejšie a pokojnejšie plemeno ako napríklad anglický kokeršpaniel, ktorého náhodou tiež vlastníme.


Koľko vrhov, šampiónov a interšampiónov ste odchovali?

Za 25 rokov nášho chovu sme otočili jeden krát abecedu a momentálne sme pri písmene L. V tomto roku naši najmladší šampióni splnili podmienky na udelenie titulu Medzinárodný šampión krásy, čím zvýšili počet našich Interchampionov na 28. Naši afgáni doposiaľ získali v 13-tich štátoch Európy približne 150 šampionátov, no dá sa povedať, že každým mesiacom sa tento počet zvyšuje. Vo svojom chove sa môžeme pochváliť titulmi akými sú svetový a európsky víťazi, svetový a európsky víťazi mladých, stali sme sa trojnásobnými víťazmi súťaže Šampión zo šampiónov, ktorá sa na Slovensku konala päť krát a boli sme vyhlásený najúspešnejšou chovateľskou stanicou na Slovensku v poslednom storočí. Všetky svoje získané tituly si nesmierne vážime a sme na ne patrične hrdý. Takéto úspechy sme však nedosiahli sami, veľký podiel na nich majú majitelia našich afgánov za čo im nesmierne ďakujeme.


Záverom obligátna otázka, koľko psov máte momentálne doma? Je ich počet niečim obmedzený?

Doma máme päť psov a dve mačky. Konkrétne jedného deerhounda- Rosalie, anglického kokeršpaniela- Karolinu, a troch afgánov - Whitney, Coco a Fibi. Nakoľko naši psi bývajú s nami v dome, kde sme my sú i oni - a to doslova, je tento počet obmedzený. Myslíme si, že nie je vhodné mať v dome viacej psov, nakoľko sa jedná o priamu úmera, čím viac psov, tým menej lásky a pozornosti každému z nich. Sme spolumajiteľmi niekoľkých súk, čím si zabezpečíme možnosť ďalšieho chovu a sučke doprajeme, aby bola stredobodom pozornosti milujúcich majiteľov.